Fshatrat E Korces

The Vithkuq Hydroelectric Power Station (Albanian: Hidrocentrali i Vithkuqit) is a small hydroelectric power station in Vithkuq, Albania. See also List of power stations in. VLADIMIR DINO*/ Ngritja e flamurit kombëtar në Vlorë, më 28 nëntor 1912, Korçën e gjeti të pushtuar nga ushtritë turke të komanduara nga Xhevat Pasha. Treva e Kolonjës dhe fshatrat e saj janë të ngarkuara me ngjarje e emra të shënuar ndaj dhe shpesh përmenden në histori me emrat e përfaqësueve të tyre si Poda e Zylyftarit, Postenani i Jani Vretos, Vithkuqi i Naum Veqilharxhit, Gërmenji i Themistëkliut, Luarasi i Petro Ninit, Butka e Saliut, Prodani i Zalos, Qyteza e paraardhesve të Fan Nolit apo Perasi i Qiriazëve. Epoka e Bakrit duke punuar hekurin në kudhër. es Change Language Cambiar idioma. Harta e Shqiperise Google Maps. Trashësia e saj ka aritur në disa centimetra në zonat e larta malore të Korçës dhe Pogradecit. Dega lokale e PD të Korçës,e shqetësuar për dramën,që ka mbërthyer familjet e pastreha në Floq,denoncon me forcë çdo zvarritje burokratike apo më keq akoma ,korruptive të proçesit të rindërtimit të shtëpive,të cilat do ishin shmangur sigurisht,nëse qeveria,do të kishte shpallur gjendjen e emergjencës,ashtu si ne kërkuam ,qysh në krye të herës!. Të shumtë ishin ata që erdhën nga fshatrat. historia e krijimit te korces si qytet. Aktualitet. Sterjovski ka shërbyer si drejtorit i Ujësjellësit në fshatrat e Korçës, ndërkohë që ka patur dhe postin e nënkryetarit të Komunës së Pustecit. 8 Prill, 2020 12:45. Barazo faturën. Toka vijon të lëkundet herë pas here në zonën e Korçës si pasojë e nëntërmeteve që kanë rënë pasditen dhe mbrëmjen e djeshme. Braktisja e fshatrave, largimi i rinisë shqiptare, janë alarmet e ngritura prej. Tweet në Twitter. 10000 Prishtinë, Kosov. [email protected] Trashësia mesatare e dëborës shkon mesatarisht deri në 50 cm. Kreu i qeverisë shqiptare vizitoi këtë të mërkurë, banorët e prekur nga tërmeti i 1 qershorit në fshatrat Floq e Qafëzesë të Korçës, ku përsëriti premtimin për rindërtimin e banesave. Banorët e këtyre fshatrave tregojnë se hasin shpesh emigrantë, të cilët shumë herë janë të lodhur nga ecja në këmbë midis tyre edhe nëna me foshnja në krahë, edhe pse banorët kanë dëshirën e mirë për t’i ndihmuar duke kujtuar edhe veten e tyre si emigrantë ,jo të gjithë guxojnë t’i ofrojnë ndihmë prej frikës së. Te bllokuara fshatrat e Korces. "Të madhuarit e Korçësë u-nis që më ditë të Koxha Mir'ahorit, i cili ardh e bëri atë, qëndrë qeverije, edhe ca nga ca në pakë vjet, ay fshat i vogëlë q'ish ndënjurë (banuar) vetëmë prej ca bujq, u-bë si e shohim sot qytet i madh e i bukurë; detyrë të madhe ka Korça në Koxha Mir'ahori (për mirnjohjen e tij), se ay ardh e bëri atë kërthizën' e gjithë. Epoka e Bakrit zgjati nga mijëvjeçari i tretë deri në mijëvjeçarin e dytë p. Fshatrat jane vendbanimet kryesore ne trevat shqiptare. Banorët e fshatrave në Korçë kanë kaluar natën jashtë për shkak të frikës nga tërmetet. Nga raportimet mësohet se përroi mori me vete 3 makina, si dhe përmbyti disa magazina. Rajoni i Korçës është përfshirë nga temperaturat e ulëta, dëbora dhe akulli. Komunën e Mitrovicës si njësi territoriale e përbëjnë qyteti i Mitrovicës, fshatrat, vendbanimet dhe lagjet urbane. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka ishte në fshatin Arrëz të Bashkisë Devoll ku inspektoi urën që mes të tjerash bën më të sigurtë rrugën e 65 fëmijëve drejt shkollës 9 vjeçare. Ky objekt kulti ishte pjesë e një […]. ?Çdo banor i qarkut të Korçës dhe në pikën më të largët duhet të gëzojë shërbimin. Fshatrat e Korçës ‘urë kalimi’ për emigrantët, Banorët: Kujtojmë veten kur iknim në Greqi 5 Mars ,2020 Pse Prespa e Vogël po kthehet në një kënetë. Përmirësohen kushtet në terren. Suksesi i kukësit në Europa League. Mbi të gjitha ata i sollën ato të deformuara. Në lartësinë e 1344 metrave dhe me një peizazh ku karakteristikat e çdo stine pasqyrohen më së miri falë vendndodhjes mes maleve e pyjeve, Dardha është një nga fshatrat turistikë më autentik të Shqipërisë. Një ndër fshatrat turistikë të Korçës është Vithkuqi. E sheh kush flet", tha Salianji. Korçë - Një gjë është e vërtetë, janë të paktë ata që kanë pasur fatin të shihnin dhe të lexonin kronikat e vitit 1900. Vjen në rënie kurba e infeksioneve nga COVID-19 Lexo lajmin. Fshati Arreze (Devoll) - Dokumetar - Duration: 29:25. Tweet në Twitter. Është vërtetuar nga studiuesit se zona ku nodhet sot qyteti ka qenë e banuar që në kohët e lashta. Qyteti duhej të ndihej i sigurtë. al shqiptaria balkanweb balkanweb. com bluetooth radio rash bashkim hoxha sport news fair play Studio e Hapur te fundit minuta pas minute Koha për tu zgjuar Me zemër të hapur Shqiptarët për shqiptarët edi rama lulzim. Fshatrat e thella të Korçës si Mokrra, Dardhasi dhe Vithkuqi, janë izoluar dhe vijojnë të mos kenë komunikim me qendrat e njësive administrative për shkak të borës së dendur. Pa energji janë në Korçë edhe fshatrat Trelcë, Mesmal, Lozhan dhe Velçan, ose sipas të dhënave 4 në Pogradec janë fshatrat e komunës Dardhas dhe 3 në Pojan. Pjesët më të larta në territor janë Mali i Ariut, 1. Akset rrugore Kapshticë- Korçë, Korçë-Pogradec, Pogradec-Qafëthanë. Në kujtimet e tij Eqerem Bej Vlora shkruan se çetat e Spiro Kosturit dhe e Spiro Bellkamenit kanë vrarë Mitropolitin Fotis dhe klerikë të tjerë antishqiptarë. Constructed in 1936, it was the first hydroelectric plant in Albania [2] with an installed capacity of 500 KW. Regjisori Altin Basha është …. As nuk e ngrini, por as nuk e ulni dot Dardhën, si në vlerat e saj, po ashtu dhe në ndihmën e madhe që i ka dhënë Shqipërisë me djemtë e vajzat e dala prej saj. Karakteristike për çdo stinë të vitit janë erërat e forta që fryjnë nga verilindja. Nje foto qe po qarkullon ne rrjetet sociale, shihet pamja fantastike qe ofron nje fshat shume kilometra afer Korces. Faqet në kategorinë "Fshatra në Rrethin e Korçës" Kjo kategori ka 137 faqe nga 137 gjithësej. Ata digjnin, vrisnin dhe shkatërronin gjithçka që gjenin përpara. Moti vijon me vranësira të shpeshta dhe reshje të pakta gjatë paradites në zonat lindore dhe jugore. Është vërtetuar nga studiuesit se zona ku nodhet sot qyteti ka qenë e banuar që në kohët e lashta. Guida turistike e qytetit te Korces. Banorët e fshatrave në Korçë kanë kaluar natën jashtë për shkak të frikës nga tërmetet. Gjatë viteve të fundit nuk kanë qenë të paktë mysafirët e ardhur nga vendet fqinje, nga Evropa Perëndimore dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. 7 ballë, në fshatrat Floq e Qafëzezë banorët janë gjendur sërish në vështirësi, duke u detyruar ta kalojnë natën jashtë nga frika e ndonjë tërmeti tjetër. Nis nga Kamenica turi I promovimit të vlerave në fshatrat e Korçës. Fshatrat e thella të Korçës si Mokrra, Dardhasi dhe Vithkuqi, vijojnë të mos kenë komunikim me qendrat e njësive administrative për shkak të dëborës së dendur. [email protected] Duket se është Gjermania vendi që po “thith” shqiptarët e kësaj fushe, ndërsa mungesa e tyre vihet re në zonat larg Tiranës. Sipas zyrtarëve. Tweet në Twitter. A janë me mend në kokë këta që më kërkojnë t'u projektoj në vendin e tyre të varfër, projekte kushtonjëse, vlera e të cilave, do zinte vend ku e ku më mirë tek fshatrat rreth e përqark qendrës që më kërkojnë t'u ndryshoj, fshatra të cilat janë pa ujë të pijshëm, me menaxhim të keq të pyjeve, me mosmenaxhim të mbetjeve urbane, me padisiplinim të ujërave të. Pas fotove provokative të publikuara për "Sports Illustrated", tenistja kanadeze u shfaq në rrjetet sociale me një tjetër foto: atë me John Goerhke, tifozin fatlum të "New England Patriots", që fitoi bastin me Bouchard. Nga Vepror Hasani Vajzat myslimane e frekuentuan shkollën amerikane të vashave që nga dita e parë e çeljes së saj në Korçë, më 23 tetor 1891. Të 4500 banorët e këtyre fshatrave për të shuar etjen dhe për të plotesuar nevojat për gatim detyrohen të mbushin ujë rreth 2 km larg banesave të tyre. Si muaj fushate edhe Konomi ka nisur takimet me banorët në fshatrat e Korçës. fshatrat shqiptare duke u perpjekur te inkurajoje bashkekombesit e tij per ti rreshtuar me te rinjte ne grupe te armatosura qe vazhdonin te formoheshin. Ujësjellësi i Kukësit, grupi i punës verifikon punimet në terren. The Vithkuq Hydroelectric Power Station (Albanian: Hidrocentrali i Vithkuqit) is a small hydroelectric power station in Vithkuq, Albania. 131 m në fshatin Bickë. "Shkova fshat më fshat me makinën time. Natyrë e mrekullueshme, ajër i pastër, ushqim karakteristik, shtëpi të bukura, mikpritje. HUMOR MUZIKE TV SHQIP ETJ ndeshje live ne tv e kesaj faqe. Reshjet e dëborës kanë shkaktuar probleme në fshatrat malore të juglindjes, kurse në jug, lumi Vjosë ka përmbytur qindra hektarë tokë. Fshatrat e Korçës ‘urë kalimi’ për emigrantët, Banorët: Kujtojmë veten kur iknim në Greqi 5 Mars ,2020 Pse Prespa e Vogël po kthehet në një kënetë. Leave a Comment Cancel reply. Është vërtetuar nga studiuesit se zona ku nodhet sot qyteti ka qenë e banuar që në kohët e lashta. Sheshi i grumbullimit në Bilisht i vendosur direkt në bregun e lumit Devoll, bën që kullimet dhe mbetjet e tjera të rrëshqasin direkt në lumë. Republika e Kosoves. Trashësia mesatare e dëborës shkon mesatarisht deri në 50 cm. Nxitja e turizmit kulturor dhe malor, menaxhimi sa më efikas i mbetjeve urbane, ngritja dhe mirëmbajtja e rrjetit të ujësjellësit dhe kanalizimeve për të gjithë zonën, si dhe përmirësimi i infrastrukturës ndërlidhëse me zona të largëta dhe të izoluara, janë vetëm disa nga sfidat që përballet bashkia Korçë. Pas fotove provokative të publikuara për "Sports Illustrated", tenistja kanadeze u shfaq në rrjetet sociale me një tjetër foto: atë me John Goerhke, tifozin fatlum të "New England Patriots", që fitoi bastin me Bouchard. Me makinat e shtetit, me punonjës të shtetit të importuar nga Korça, po ndodh diçka humoristike, përveçse ofenduese për kolonjarët, Rilindasit dhe Peleshi po përpiqen…. pdf - Free download as PDF File (. E hapur qysh herët me botën, drejt perëndimit (shumë korçarë emigruan herët ne Amerikë, por edhe shumë atdhetarë e intelektualë më herët, në Turiqi e Ballkan), Korça është një qytet i qeshur e plot jetë, që të fton në çdo stinë të vizitosh rrugët e saj karakteristike, të mësosh për kulturën dhe historinë e saj, të kuptosh pse shumë atdhetarë që sot mbushin. "Të mos njohësh ato që kanë ndodhur para se të lindje ti është si të mbetesh gjithë jetën kalama" - Ciceroni Në vitin 1496, në fshatin Peskopje, që ishte në mvartësi të Korçës, përfundoi së ndërtuari Xhamia e Madhe, sot ndërtesa më e vjetër e qytetit të Korçës. Banorët e këtyre fshatrave tregojnë se hasin shpesh emigrantë, të cilët shumë herë janë të lodhur nga ecja në këmbë midis tyre edhe nëna me foshnja në krahë, edhe pse banorët kanë dëshirën e mirë për t’i ndihmuar duke kujtuar edhe veten e tyre si emigrantë ,jo të gjithë guxojnë t’i ofrojnë ndihmë prej frikës së. 31/03/2017 10:36 AM 0 komente. "Moratoriumi" nuk po zbatohet, në fshatrat e Korçës pyjet priten pa kriter. Zona e Korçës e ndodhur në kufi me Mbretërinë Ilire dhe Epirin është banuar që nga mijëvjeçari i katërt p. Sotiraq Filo: Modelin e ndryshimit të Korçës duam ta shtrijmë në të gjitha njësitë. Me sa na treguan në Polenë, e ashtu si atje në të gjitha fshatrat e ngjashme me përqindjen mbizotëruese të banorëve të krishterë, (orthodoksë), kur vdes dikush në fshat, ndryshe nga qyteti, nuk është nevoja të lajmërohen të gjithë për varrimin dhe vizitat, sepse fatkeqësia merret vesh shpejt dhe njerëzit vijnë vetë. Një ndër fshatrat turistikë të Korçës është Vithkuqi. Në një kohë kur kryeministri Edi Rama po mundohet t'u mbush mendjen njerëzve se ky mandat qeverisës do të jetë ndryshe nga i pari, duke filluar me. 17Atdhetari Themistokli Germenji lindi ne janar 1871 në Korçën e patriotëve e rilindësve, dhe vdiq i pushkatuar në Selanik me 9 nëntor 1917, ishte një nga rilindësit qe luftoi për pavarësinë e Shqipërisë duke. Shërbimi shëndetësor po I investohet në disa fshatra të Korçës me rikonstruksionin apo ndërtimin e ri të ambulancave. Tweet në Twitter. Koha më e përshtatshme për të ardhur. Trashësia mesatare e dëborës shkon mesatarisht deri në 50 cm. Nga Teodor Laço Fshati është relativisht i ri, nëse do të pranojmë të tillë kohën prej tre shekujsh qëkurse kemi të dhëna historike. Kreu i qeverisë shqiptare vizitoi këtë të mërkurë, banorët e prekur nga tërmeti i 1 qershorit në fshatrat Floq e Qafëzesë të Korçës, ku përsëriti premtimin për rindërtimin e banesave. Ujësjellësi i Kukësit, grupi i punës verifikon punimet në terren. Burime nga drejtoria e shërbimit shëndetësor Korçë bënë me dije se po financohen 4 qëndra të reja shëndetësore në fshatrat Boboshticë, Zvirinë e Sovjan si dhe një në lagjen 10 të qytetit. Fshatrat që këta emigrantë përdorin më tepër si urë kalimi për të hyrë në Shqipëri janë Tresteniku, Verniku, Poncara dhe kohët e fundit edhe fshati Arrëz. SOS Fshatrat e Fëmijëve organizoi takimin vjetor me partnerë dhe bashkëpunëtorë. Lajm i fundit - e fundit - politike - aktualitet - Shqipëria Ballkani Balkan balkans ballkan ballkani balkan shqiptaret shqiptarja gazeta shqiptare gsh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka ishte në fshatin Arrëz të Bashkisë Devoll ku inspektoi urën që mes të tjerash bën më të sigurtë rrugën e 65 fëmijëve drejt shkollës 9 vjeçare. Eugenie Bouchard, ditët e fundit e shtoi dozën e simpatisë në sytë e njerëzve. 26 Tetor ,2019 Fshatrat e Korces 0 Mjekët dhe infermierët janë duke ikur çdo ditë e më shumë nga Shqipëria. pdf), Text File (. Ana Verushi eshte Kryetare e Keshillit te Qarkut, Korce qe prej 23 Shtator 2015. Sot është ndalur në fshatin Hoçisht ku ka takuar edhe disa banorë të zonës së Devollit. Cerrar sugerencias. Edhe ekzekutimi i valleve ka diferenca, "ndryshe kërcehet devolliçja, ndryshe gorarçja, ndryshe përplas këmbën në Osman Taka, ndryshe kolonjarët në vallen e Dados" 37. It is diminutive of the Slavic toponym "gora", meaning mountain, which is also found in placenames throughout Slavic countries as well. Harta e Shqiperise Google Maps. Report Tv ka shkuar në Ponçare të Korçës, ku banorët shprehen se u vjen keq për emigrantët që kalojnë aty. Ora News Lajme. Eshte e pozicionuar ne zonen jug lindore te Shqiperise, Voskopoja dhe Dardha, fshatrat me te bukur te Korces. Fshatrat e Korçës 'urë kalimi' për emigrantët, Banorët: Na dhimbsen, kujtojmë veten kur iknim në Greqi. Mbart deri në ditët tona histori e tradita të veçanta, ka natyrën e njerëzit që të afrojnë prehje dhe argëtim. 76 Çelësi i Korçës / your key to Korça pemë frutorë, por sidomos me lule. Trashësia mesatare e dëborës shkon mesatarisht deri në 50 cm. Kështu Punëmira kishte kishën e shën Minait, fshati Opar kishën e shën e Premtes dhe shen Kollit , Misrasi kishën e shën Kollit, Osoja kishën e shën Gjergjit, shën e Premten dhe shën Mërinë. Zona e Korçës e ndodhur në kufi me Mbretërinë Ilire dhe Epirin është banuar që nga mijëvjeçari i katërt p. Pas lëkundjeve pasditen e të mërkurës, ata thonë se gjenden në panik për atë se çfarë mund t'ju ndodhë. Aureli bashkë me gruan e tij tregon se pataten e shiti te fshatrat përreth. Në sokakët e Dhoksatit të Lunxhërisë - Fshatrat e Shqipërisë - Duration: 24:59. Xhamia përfundoi në vitin 1496 dhe po në këtë vit sulltan Bajaziti II, me kërkesë të Iljaz Bej Mirahorit, nxjerr dekretin sipas të cilit: “Dy fshatrat Panarit e Treskë, pronë personale e tij të shkëmbehen me fshatin Peskopje, në vartësi të Korçës, që ka dy pjesë…edhe unë ia dhuroj të lartpërmëndurit, të dy pjesët. "Tempora" në Mirditën historike, fshatrat e të cilës po zbrazen përditë. Megjithëse e shkruar në vitin 1510, nga Gjon Muzaka, i emigruar në Itali mbas pushtimit turk të Shqipërisë, ai duke folur për parardhësin e tij, princin Andrea Muzaka, që arriti titullin e lartë Sebastokrator në vitin 1280-1281, duke përmenduar pronat që zotëronte ky princ shkruan: "Gjithashtu zotëroi dhe sundoi qytetin e Korçës deri në fshatin e quajtur Savojan, ku. Vjedhjet nëpër fshatra janë kthyer në shqetësim për banorët. Fshatrat e Shqipërisë janë aq të bukura, sa që vendet e shfaqura në to është vështirë të besohet se janë të vërteta, andaj duken peizazhe magjike natyrore. Sazet e Përmetit hapin paradën madhështore të Terra Madre Salone del Gusto 2016 - Torino, Itali - Duration: 9:51. “Shkova fshat më fshat me makinën time. Vetëdashësit, banorët e qytetit të Korçës dhe njerëzit që kishin ardhur nga fshatrat lufton me shpirt. Nevoja për zhbllokimin e rrugëve nga borëpastrueset kanë detyruar Shtabin e Emergjencave të kërkojë ndihmën e bashkisë. Rreth Korces ndodhen qendra fshatrat Voskopojë e Dardha. Shkollimi ishte falas; dhuratë e themeluesit të qytetit të Korçës Iljaz bej Mirahori. TIRANË- Ish-deputeti i Partisë Demokratike Ervin Salianji është përp lasur me avokatin Spartak Ngjela teksa ishin të ftuar në emisionin "Open". Investimet që po zbatohen në rrjetin e ujësjellësve të rinj në fshatrat e Korçës: Shamoll, Malavec, Qatrom dhe Goskova do të sigurojnë më në fund furnizim me sasi të plotë të ujit të pijshëm për çdo abonent. Fshatrat e Korçës 'urë kalimi' për emigrantët, Banorët: Na dhimbsen, kujtojmë veten kur iknim në Greqi. Rajoni i Korçës është përfshirë nga temperaturat e ulëta, dëbora dhe akulli. Ky objekt kulti ishte pjesë e një […]. Scribd es red social de lectura y publicación más importante del mundo. Dritan Hajro rë të Kolonjës, bashkëqytetarët e mi. Reshjet e borës që kanë vijuar gjatë gjithë natës kanë bërë që zonat e larta malore të Korçës të mbulohen. fjalëkalimi juaj. Kemi mbetur për bukën e gojës. Shpërndaje në Facebook. Vithkuqi renditet ndër fshatrat parësorë të Korçës për potencialin turistik. Ndodhet në një lartësi nga niveli i detit prej 812 m në qendër të qytetit deri në 1. Në zhvillimet historike të fundshekullit të 19-të dhe fillimshekullit të 20-të, kur rilindasit shqiptarë luftonin për formimin e kombit, dhe shtetit të lirë e të pavarur shqiptar si dhe në zhvillimet e mëtejshme historike, këto anë u mbushën me luftëtarë nga të gjithë fshatrat e Oparit e krahinave për rreth nga rradhët e të cilëve u shfaqë shumë figura të shquara si. Në rast fryrje të lumit ka ndotje masive. E hapur qysh herët me botën, drejt perëndimit (shumë korçarë emigruan herët ne Amerikë, por edhe shumë atdhetarë e intelektualë më herët, në Turiqi e Ballkan), Korça është një qytet i qeshur e plot jetë, që të fton në çdo stinë të vizitosh rrugët e saj karakteristike, të mësosh për kulturën dhe historinë e saj, të kuptosh pse shumë atdhetarë që sot mbushin. Në vitet e formimit të shtetit Shqiptar, Korça dallohej nga qytetet e tjera për nga pikpamja e zhvillimit ekonomik,kulturor dhe urban. Leave a comment. Kryetare e Keshillit te Qarkut. Vetëm qepë e patate mund të hamë. Mediat e huaja shkruajnë për tërmetin në Korcë: U lëkund qyteti e fshatrat. Te bllokuara fshatrat e Korces. As nuk e ngrini, por as nuk e ulni dot Dardhën, si në vlerat e saj, po ashtu dhe në ndihmën e madhe që i ka dhënë Shqipërisë me djemtë e vajzat e dala prej saj. Megjithëse e shkruar në vitin 1510, nga Gjon Muzaka, i emigruar në Itali mbas pushtimit turk të Shqipërisë, ai duke folur për parardhësin e tij, princin Andrea Muzaka, që arriti titullin e lartë Sebastokrator në vitin 1280-1281, duke përmenduar pronat që zotëronte ky princ shkruan: "Gjithashtu zotëroi dhe sundoi qytetin e Korçës deri në fshatin e quajtur Savojan, ku. Sipas të dhënave, këtë mëngjes nuk paraqiten probleme përsa i përket qarkullimit të automjeteve. Në Korçë, banorët përjetuan sërish ankthin e tërmetit. Rreth Korces ndodhen qendra fshatrat Voskopojë e Dardha. Teksa flisnin për protestat e …. Sipas të dhënave, këtë mëngjes nuk paraqiten probleme. Reshjet kanë qënë më të dendura në fshatrat e Dardhës, Voskopojës, Vithkuqit dhe atyre të zonës së Mokrës në Pogradec. Vlen të përmëndet Tuma e Kamenicës Fakt që tregon banimin e kësaj zone në epoken e bakrit. Korçën një qytet në lulëzim e sipër, që tërhiqte gjithnjë e më tepër banorë të ardhur nga fshatrat përreth. pdf - Free download as PDF File (. facebook KORÇË- Mëngjesin e 5 dhjetorit 1912, sipas kalendarit allafrënga, ose më 18 dhjetor, sipas kalendarit allaturka, u përhap një lajm i frikshëm: ushtritë greke kishin hyrë në Devoll dhe po vinin drejt Korçës. Përgjatë muajve të fundit numri i emigranteve që vijnë nga vendet e Lindjes së Mesme në përpjekje për të kaluar kufirin ilegalisht pranë pikë,Fshatrat,Korçës,'urë,kalimi',për,emigrantët,Banorët:,dhimbsen,kujtojmë,veten,iknim,Greqi. Ujësjellësi i Kukësit, grupi i punës verifikon punimet në terren. autor Destinacione, Ekskluzive, Ne sytë e të huajve. 2016, të ndryshuar, paguajnë tarifat që kanë vendosur. Dhorjeta Cule, Birn. Muajin e fundit Korça është goditur në mënyrë të vazhdueshme nga tërmetet, ku më i forti ka qenë ai i datës 1 korrik me një shkallë prej 5. Në kujtimet e tij Eqerem Bej Vlora shkruan se çetat e Spiro Kosturit dhe e Spiro Bellkamenit vrasin Mitropolitin Fotis e klerik të tjerë antishqiptar. Nga Vepror Hasani Vajzat myslimane e frekuentuan shkollën amerikane të vashave që nga dita e parë e çeljes së saj në Korçë, më 23 tetor 1891. KORCE- Reshjet e shiut dhe breshëritë sollën probleme të shumta në disa zona të bashkisë Korçë, ku banoret dhe fermerët po bëjnë bilancet. U bënë më shumë se dy muaj që në fshatrat e Lubonikut dhe Drithasit pranë qytetit të Maliqit ndihet mjaft mungesa e ujit të pijshëm. Ndaj dhe të vetmit që e eksplorojnë Vithkuqin janë turistët rastësorë apo vizitorët e rrallë. Emri i përdoruesit tuaj. 955, datë 7. Megjithëse e shkruar në vitin 1510, nga Gjon Muzaka, i emigruar në Itali mbas pushtimit turk të Shqipërisë, ai duke folur për parardhësin e tij, princin Andrea Muzaka, që arriti titullin e lartë Sebastokrator në vitin 1280-1281, duke përmenduar pronat që zotëronte ky princ shkruan: "Gjithashtu zotëroi dhe sundoi qytetin e Korçës deri në fshatin e quajtur Savojan, ku. “Kjo është e paparanueshme”, shprehen banorët e fshatit Drithas. Të dy së bashku kanë ngritur një rrjet të konsoliduar të trafikut të vajzave nga Shqipëria në drejtim të Greqisë, të cilat i […]. Vëndi është malor dhe i frikshëm, nga ku me sa duket ka marrë edhe emrin, Gorë që sllavisht do të thotë mal. Fshatrat e thella të Korçës si Mokrra, Dardhasi dhe Vithkuqi, vijojnë të mos kenë komunikim me qendrat e njësive administrative për shkak të dëborës së dendur. 3 ballë të shkallës Rihter që goditi zonën e Korçës më 1 qershor, kryeministri Edi Rama u zotua që shtëpitë e shpallura të pabanueshme në fshatrat Flloq dhe Qafëzezë do të rindërtoheshin plotësisht, ndërkohë ato të dëmtuara pjesërisht do të dëmshpërbleheshin nga shteti. Të varfër, por larg dhunës dhe poshtërimit. Natyrë e mrekullueshme, ajër i pastër, ushqim karakteristik, shtëpi të bukura, mikpritje. Posted in: Uncategorized. Për një njohje të shpejtë të Dardhës, po ju sjell shkrimin e Teodor Laços, ku mund të njiheni shkurtimisht me historinë e këtij fshati me tradita, paçka se jo të vjetër në moshë. Dritan Hajro rë të Kolonjës, bashkëqytetarët e mi. “Kjo është e paparanueshme”, shprehen banorët e fshatit Drithas. Si te Rishfaq Dokumentat e Fshehura nga Virusi tek Usb Flash Drive. Reshjet e botës gjatë gjithë natës kanë bërë që zonat e larta malore të Korçës, siç janë zona e Ersekës, fshatrat turistike si Dardha dhe Voskopoja, të mbulohen nga bora, e cila ka arritur 5-10 cm. Qarku i Korçës kufizohet në verilindje dhe në lindje me Maqedoninë, në jug me Greqinë. Posted by thealfaboy on March 21, 2014. Është themeluar e rritur. Buscar Buscar. Nga pasojat e mëparshme kanë mbetur të dëmtuara dhjetra banesa kryesisht në fshatrat Floq, Qafëzes dhe Vidohovë. Prej mbrëmjes së djeshme mungon energjia edhe në Devoll. Shërbimi shëndetësor po I investohet në disa fshatra të Korçës me rikonstruksionin apo ndërtimin e ri të ambulancave. VLADIMIR DINO*/ Ngritja e flamurit kombëtar në Vlorë, më 28 nëntor 1912, Korçën e gjeti të pushtuar nga ushtritë turke të komanduara nga Xhevat Pasha. Boboshtica. As nuk e ngrini, por as nuk e ulni dot Dardhën, si në vlerat e saj, po ashtu dhe në ndihmën e madhe që i ka dhënë Shqipërisë me djemtë e vajzat e dala prej saj. Qytetarët izolohen në banesa/ Arinjtë e murrmë bëjnë 'xhiro' në fshatrat e Korçës, ja ç'po ndodh në juglindje të vendit VIDEO. Relievi është fushor-kodrinor në pjesën e qytetit dhe kodrinor-malor në fshatrat e bashkisë. Trupat e Shqiptareve u perdoren ekskluzivisht ne fushen e Thesprotise(3). Studiuesi dhe shkrimtari grek, Tasos Kondojanidhis, shkruan se Mitropolitin e Korçës, Fotin e vrau Spiro Kosturi. pdf), Text File (. Fshatrat e Korçës ‘urë kalimi’ për emigrantët, Banorët: Kujtojmë veten kur iknim në Greqi 5 Mars ,2020 Pse Prespa e Vogël po kthehet në një kënetë. TEL pa pagesë : 080019400 (nga ora 08:00 – 22:00) TEL: 028 532 104, 028 530 366 EMAIL: komuna. Rolin kryesor e luajne qytete si: Tirana, Durresi, Prishtina, Vlora, Shkondra, Elbasani, Korca, Gjirokastra,Prizreni, Tetova etj. 1 Zonat/fshatrat kulturorë, avantazhet dhe disavantazhet 160 Tabela - Avantazhet dhe disavantazhet e zonave/fshatrave turistike të qarkut 163 5. Mbi të gjitha ata i sollën ato të deformuara. Komunën e Mitrovicës si njësi territoriale e përbëjnë qyteti i Mitrovicës, fshatrat, vendbanimet dhe lagjet urbane. SOS Fshatrat e Fëmijëve organizoi takimin vjetor me partnerë dhe bashkëpunëtorë. Në një kohë kur kryeministri Edi Rama po mundohet t'u mbush mendjen njerëzve se ky mandat qeverisës do të jetë ndryshe nga i pari, duke filluar me. Reshjet e shiut të disa orëve më parë shkaktuan dëme në disa qytete të Shqipërisë. Krahas investimeve në infrastrukturë, po investohet kështu edhe me aktivitete kulturore për gjallërimin e jetës së fshatrave. Braktisja e fshatrave, largimi i rinisë shqiptare, janë alarmet e ngritura prej. Ngjela: Nuk je në fshatrat e Korçës këtu je. Regjisori Altin Basha është …. Aureli bashkë me gruan e tij tregon se pataten e shiti te fshatrat përreth. Nga: Marjana Legisi 24/12/2019 - 22:53 Kleriku Dom Gjergj Meta nuk e ka mbyllur fjalën e tij brenda katër mureve të kishës katolike. Reshjet e dëborës kanë shkaktuar probleme në fshatrat malore të juglindjes, kurse në jug, lumi Vjosë ka përmbytur qindra hektarë tokë. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka ishte në fshatin Arrëz të Bashkisë Devoll ku inspektoi urën që mes të tjerash bën më të sigurtë rrugën e 65 fëmijëve drejt shkollës 9 vjeçare. Scribd es red social de lectura y publicación más importante del mundo. Suksesi i kukësit në Europa League. Te bllokuara fshatrat e Korces. Burime nga drejtoria e shërbimit shëndetësor Korçë bënë me dije se po financohen 4 qëndra të reja shëndetësore në fshatrat Boboshticë, Zvirinë e Sovjan si dhe një në lagjen 10 të qytetit. Po të llogarisësh në të gjitha fshatrat e Korçës që dallohen për patate, qepë e mollë, janë hedhur me tonelata. Banorët e fshatrave në Korçë kanë kaluar natën jashtë për shkak të frikës nga tërmetet. Një tërmet i fortë regjistrua mëngjesin e sotëm në juglindje të vendit. Pas vjedhjeve të banesave. Ora News Lajme. Megjithëse e shkruar në vitin 1510, nga Gjon Muzaka, i emigruar në Itali mbas pushtimit turk të Shqipërisë, ai duke folur për parardhësin e tij, princin Andrea Muzaka, që arriti titullin e lartë Sebastokrator në vitin 1280-1281, duke përmenduar pronat që zotëronte ky princ shkruan: "Gjithashtu zotëroi dhe sundoi qytetin e Korçës deri në fshatin e quajtur Savojan, ku. Fshatrat e Komunës së Mitrovicës janë këto:. Fjalor Italisht Shqip. Është vërtetuar nga studiuesit se zona ku nodhet sot qyteti ka qenë e banuar që në kohët e lashta. Nga Vepror Hasani Vajzat myslimane e frekuentuan shkollën amerikane të vashave që nga dita e parë e çeljes së saj në Korçë, më 23 tetor 1891. Jemi qindra familje të falimentuara. Fermerët ja hedhin fajin kanaleve kulluese të papastruara prej vitesh. Banorët e këtyre fshatrave tregojnë se hasin shpesh emigrantë, të cilët shumë herë janë të lodhur nga ecja në këmbë midis tyre edhe nëna me foshnja në krahë, edhe pse banorët kanë dëshirën e mirë për t’i ndihmuar duke kujtuar edhe veten e tyre si emigrantë ,jo të gjithë guxojnë t’i ofrojnë ndihmë prej frikës së. E hapur qysh herët me botën, drejt perëndimit (shumë korçarë emigruan herët ne Amerikë, por edhe shumë atdhetarë e intelektualë më herët, në Turiqi e Ballkan), Korça është një qytet i qeshur e plot jetë, që të fton në çdo stinë të vizitosh rrugët e saj karakteristike, të mësosh për kulturën dhe historinë e saj, të kuptosh pse shumë atdhetarë që sot mbushin. 2016, të ndryshuar, paguajnë tarifat që kanë vendosur. Në Porodinë dhe Goskovë të Korçës ka patur dëmtime të kulturave bujqësore. Një ndër fshatrat turistikë të Korçës është Vithkuqi. Nuk është më pak se Voskopoja dhe Dardha për nga resurset që trashëgon. Mirë se vini! Hyni në llogarinë tuaj. Reshjet e botës gjatë gjithë natës kanë bërë që zonat e larta malore të Korçës, siç janë zona e Ersekës, fshatrat turistike si Dardha dhe Voskopoja, të mbulohen nga bora, e cila ka arritur 5-10 cm. Më e rëndësishme ishte kisha e Shën Kostandinit, që ndodhej në rrethet e "Jedi Kulesë", të cilën ai e ktheu në xhami, e cila mban dhe sot emrin "Xhamia e Mirahorit" ose "Kisha - Xhami"(shih dorëshkrimin e S. Megjithëse e shkruar në vitin 1510, nga Gjon Muzaka, i emigruar në Itali mbas pushtimit turk të Shqipërisë, ai duke folur për parardhësin e tij, princin Andrea Muzaka, që arriti titullin e lartë Sebastokrator në vitin 1280-1281, duke përmenduar pronat që zotëronte ky princ shkruan: "Gjithashtu zotëroi dhe sundoi qytetin e Korçës deri në fshatin e quajtur Savojan, ku. Shperndaje. ?Çdo banor i qarkut të Korçës dhe në pikën më të largët duhet të gëzojë shërbimin. A janë me mend në kokë këta që më kërkojnë t'u projektoj në vendin e tyre të varfër, projekte kushtonjëse, vlera e të cilave, do zinte vend ku e ku më mirë tek fshatrat rreth e përqark qendrës që më kërkojnë t'u ndryshoj, fshatra të cilat janë pa ujë të pijshëm, me menaxhim të keq të pyjeve, me mosmenaxhim të mbetjeve urbane, me padisiplinim të ujërave të. Përmirësohen kushtet në terren. ISO 3166-2-Code është AL-06. Faqet në kategorinë "Fshatra në Rrethin e Korçës" Kjo kategori ka 137 faqe nga 137 gjithësej. al gazetashqiptare. Korçën një qytet në lulëzim e sipër, që tërhiqte gjithnjë e më tepër banorë të ardhur nga fshatrat përreth. Për një njohje të shpejtë të Dardhës, po ju sjell shkrimin e Teodor Laços, ku mund të njiheni shkurtimisht me historinë e këtij fshati me tradita, paçka se jo të vjetër në moshë. TIRANË- Ish-deputeti i Partisë Demokratike Ervin Salianji është përp lasur me avokatin Spartak Ngjela teksa ishin të ftuar në emisionin "Open". Interes në ekipet zinxhirë. Kryetare e Keshillit te Qarkut. Edhe sot e kësaj dite, njerzit (jo të pakët) nga fshatrat përreth, kur i pyesin se nga janë, thonë "nga Dardha", por dardharët, kanë një pllakë me 150 mbiemrat e fshatit të cilat janë dalluesit e dardharve. Mbart deri në ditët tona histori e tradita të veçanta, ka natyrën e njerëzit që të afrojnë prehje dhe argëtim. Voskopoja sht nj fshat i mirnjohur n kt Rajon. Constructed in 1936, it was the first hydroelectric plant in Albania [2] with an installed capacity of 500 KW. Pa energji janë në Korçë edhe fshatrat Trelcë, Mesmal, Lozhan dhe Velçan, ose sipas të dhënave 4 në Pogradec janë fshatrat e komunës Dardhas dhe 3 në Pojan. A janë me mend në kokë këta që më kërkojnë t'u projektoj në vendin e tyre të varfër, projekte kushtonjëse, vlera e të cilave, do zinte vend ku e ku më mirë tek fshatrat rreth e përqark qendrës që më kërkojnë t'u ndryshoj, fshatra të cilat janë pa ujë të pijshëm, me menaxhim të keq të pyjeve, me mosmenaxhim të mbetjeve urbane, me padisiplinim të ujërave të. Fermerët ja hedhin fajin kanaleve kulluese të papastruara prej vitesh. Bashkia e Korçës nuk nguroi ti ktheje përgjigje direkte degës së PD në Korçë, duke thënë se kjo forcë politike nuk ka bërë asgjë tjetër vecse e ka shkelur kampin ku janë zhvendosur banorët e prekur nga tërmeti për fotoalbume dhe deklarata qesharake e të pavërteta. Edhe fshatrat e tjerë të Oparit kishin kisha, nga një ose nga dy edhe nga tre. Korça pati medrese për vajza dhe djem që nga viti 1496. Fusha e Korçës, në gjysmën e parë të shek. Informacione mbi qytetin Historia Themeluesi i qytetit të Korçës është Iljas Mirahori. Nga përmbytjet u prek edhe fshati Goskovë në Korçë, ku si pasojë e reshjeve, përroi doli nga shtrati. Në zhvillimet historike të fundshekullit të 19-të dhe fillimshekullit të 20-të, kur rilindasit shqiptarë luftonin për formimin e kombit, dhe shtetit të lirë e të pavarur shqiptar si dhe në zhvillimet e mëtejshme historike, këto anë u mbushën me luftëtarë nga të gjithë fshatrat e Oparit e krahinave për rreth nga rradhët e të cilëve u shfaqë shumë figura të shquara si. Pjesa e plaçkës së tij u vlerësua në 500. Bashkia e Korçës po përfundon një projekt infrastrukturor në fshatin Moravë. Fshatrat e Korçës ‘urë kalimi’ për emigrantët, Banorët: Kujtojmë veten kur iknim në Greqi 5 Mars ,2020 Pse Prespa e Vogël po kthehet në një kënetë. Enkeled Kajo, 30-vjeçari nga fshati Nikolicë e Korçës, vodhi një shtëpi në fshatin Kamenicë të Korçës më 27 mars dhe mbrëmjen e djeshme, tentoi të vidhte edhe një tjetër para se të merrte rrugën për t'u kthyer në Durrës. E kam goditur pushtetin komunist dhe nuk kam kërkuar pafajësi", tha Ngjela. Ingridi, vajza e doktor Kolë Papajanit, gjithashtu miku im i takimeve intelektuale, më krijoi një atmosferë të këndshme me një natyrshmëri të bukur kur mu prezantua dhe më tha se të shtunën e 2 marsit kishte 80 vjetorin e ditëlindjes së nënës së saj Rea Papajani (Polena) dhe do bënte një drekë festive me familjen dhe miq e mikesha të saj. Channel One. Përmirësohen kushtet në terren. Vlen të përmëndet Tuma e Kamenicës Fakt që tregon banimin e kësaj zone në epoken e bakrit. Më të dëmtuara janë të mbjellat ne fshatrat Vashtmi, Ciflig, Dishnice dhe Bulgarec. RESHJE SHIU E DËBORE NË TË GJITHË VENDIN, ZBARDHET DIBRA E FSHATRAT TURISTIKE TË KORÇËS. Qarku i Korçës kufizohet në verilindje dhe në lindje me Maqedoninë , në jug me Greqinë , në jugperëndim me Qarkun e Gjirokastrës , në perëndim me Qarkun e Beratit dhe në veriperëndim me Qarkun e Elbasanit. Më e rëndësishme ishte kisha e Shën Kostandinit, që ndodhej në rrethet e "Jedi Kulesë", të cilën ai e ktheu në xhami, e cila mban dhe sot emrin "Xhamia e Mirahorit" ose "Kisha - Xhami"(shih dorëshkrimin e S. Të varfër, por larg dhunës dhe poshtërimit. Korça kufizohet në veri me qytetin e Pogradecit i cili ndodhet 41 kilometra, në jug me qytetin e Ersekës, 45 kilometra, në lindje me Bilishtin, 27 kilometra, dhe në perëndim me Skraparin. Përgjatë muajve të fundit numri i emigranteve që vijnë nga vendet e Lindjes së Mesme në përpjekje për të kaluar kufirin ilegalisht pranë pikës doganore të Kapshticës është rritur ndjeshëm. Oh Kjo Fush E Korçës, një poezi nga Leo Gjata. Sotiraq Filo: Modelin e ndryshimit të Korçës duam ta shtrijmë në të gjitha njësitë. Programi i investimeve që po ndërmerr bashkia Korçë, për rehabilitimin e plotë dhe me standarde të rrjetit të […]. Braktisja e fshatrave, largimi i rinisë shqiptare, janë alarmet e ngritura prej. 50 Çelësi i Korçës / your key to Korça dio e madhe, me hapësira për t'u eksploruar, befasuese për. Popullsia e tyre eshte e pakte ne numer dhe merret kryesisht me bujqesi e blegtori. 19-të (pra për periudhën: 1800 -1850). Debati: Salianji: Në 2011 katër janë pak 400 duheshin vrarë. Fshatrat e Korçës 'urë kalimi' për emigrantët, Banorët: Na dhimbsen, kujtojmë veten kur iknim në Greqi. Relievi është fushor-kodrinor në pjesën e qytetit dhe kodrinor-malor në fshatrat e bashkisë. Qarku i Korçës kufizohet në verilindje dhe në lindje me Maqedoninë , në jug me Greqinë , në jugperëndim me Qarkun e Gjirokastrës , në perëndim me Qarkun e Beratit dhe në veriperëndim me Qarkun e Elbasanit. Akset rrugore Kapshticë- Korçë, Korçë-Pogradec, Pogradec-Qafëthanë. Fshatrat e thella të Korçës si Mokrra, Dardhasi dhe Vithkuqi, vijojnë të mos kenë komunikim me qendrat e njësive administrative për shkak të dëborës së dendur. Constructed in 1936, it was the first hydroelectric plant in Albania [2] with an installed capacity of 500 KW. Të varfër, por larg dhunës dhe poshtërimit. Vetëm në fshatrat e Pojanit e të Zvezdës, banda kreteze Papadhakis ka vjedhur 2500 krerë bagëti. Moti vijon me vranësira të shpeshta dhe reshje të pakta gjatë paradites në zonat lindore dhe jugore. Në lidhje me këtë çështje flet presidenti i Shoqatës së Agroturizmit të këtij rajoni, Niko Balli. Nevoja për zhbllokimin e rrugëve nga borëpastrueset kanë detyruar Shtabin e Emergjencave të kërkojë ndihmën e bashkisë. 131 m në fshatin Bickë. Kjo situatë i ka dëshpëruar fermerët e këtyre fshatrave, të cilët shprehen se gjithë investimi i tyre shkoi dëm në 20 minuta. 76 Çelësi i Korçës / your key to Korça pemë frutorë, por sidomos me lule. Fshatrat e Korçës 'urë kalimi' për emigrantët, Banorët: Na dhimbsen, kujtojmë veten kur iknim në Greqi - Për lajme të tjera klikoni në www. “Shkova fshat më fshat me makinën time. Ora News Lajme. "Nga auditimi i disa dosjeve të përfituesve, rezultoi se përfituesit e ndihmës ekonomike të cilët marrin vërtetim në shkollë për fëmijët e tyre (2 herë në vit) për ndjekjen e arsimit bazë dhe vërtetim për çdo vaksinë të realizuar për fëmijët e tyre, në zbatim të neneve 8 dhe 9 të vendimit nr. KORCË Koko-Fest vijon në qytetin e Korçës duke mbajtur të mbërthyer jo vetëm publikun vendas por dhe shumë turistë që kanë udhëtuar atje për këtë ngjarje të madhe artistike, siç është festivali i teatrit. Të shumtë ishin ata që erdhën nga fshatrat. Mbi të gjitha ata i sollën ato të deformuara. Përfaqësuesit e fshatrave dhe lagjeve të qytetit të Mitrovicës. E prodhuar nga kokrrat më të mira të kafes, Pascalin është ajo që ju nevojitet dhe ju kënaq sa herë që e shijoni. Kështu e mbrojta prodhimin e shita me 40 lekë", thotë Aureli. Ndodhet në një lartësi nga niveli i detit prej 812 m në qendër të qytetit deri në 1. Nevoja për zhbllokimin e rrugëve nga borëpastrueset kanë detyruar Shtabin e Emergjencave të kërkojë ndihmën e bashkisë. Megjithëse e shkruar në vitin 1510, nga Gjon Muzaka, i emigruar në Itali mbas pushtimit turk të Shqipërisë, ai duke folur për parardhësin e tij, princin Andrea Muzaka, që arriti titullin e lartë Sebastokrator në vitin 1280-1281, duke përmenduar pronat që zotëronte ky princ shkruan: “Gjithashtu zotëroi dhe sundoi qytetin e. Në fshatrat Polenë, Dersnik dhe Voskop të Korcës, fermerët i lanë mollët të kalben në pemë! "70 % e fermerëve thonë se djersa dhe mundi i gjithë vitit ka vajtur dëm" informon gazetarja e Ora News Lediona Dervishaj. Kompania e Furnizimit me Ujë dhe Kanalizime Korçë Sh. Fshatrat e Shqipërisë janë aq të bukura, sa që vendet e shfaqura në to është vështirë të besohet se janë të vërteta, andaj duken peizazhe magjike natyrore. 50 Çelësi i Korçës / your key to Korça dio e madhe, me hapësira për t'u eksploruar, befasuese për. Në këto kushte, atdhetarët korçarë nuk e ngritën dot flamurin kombëtar në qytetin e tyre siç vepruan qytetet e tjera shqiptare si: Elbasani, që e ngriti flamurin kombëtar më 25 nëntor, Durrësi më 26 dhe Kavaja, Peqini. Në Goskovë ku përroi i fshatit doli nga shtrati duke …. "Kjo është një e keqe që do sjellë të mirën e vet, se ne do t'i rindërtojmë të gjitha shtëpitë dhe sigurisht që do jenë […]. HUMOR MUZIKE TV SHQIP ETJ ndeshje live ne tv e kesaj faqe. Ata do të kishin për detyrë të mbronin Korçën dhe fshatrat përreth. Teksa flisnin për protestat e …. Ujësjellësi i Kukësit, grupi i punës verifikon punimet në terren. Studiuesi dhe shkrimtari grek, Tasos Kondojanidhis, shkruan se Mitropolitin e Korçës, Fotin e vrau Spiro Kosturi. Barazo faturën. Megjithëse e shkruar në vitin 1510, nga Gjon Muzaka, i emigruar në Itali mbas pushtimit turk të Shqipërisë, ai duke folur për parardhësin e tij, princin Andrea Muzaka, që arriti titullin e lartë Sebastokrator në vitin 1280-1281, duke përmenduar pronat që zotëronte ky princ shkruan: "Gjithashtu zotëroi dhe sundoi qytetin e Korçës deri në fshatin e quajtur Savojan, ku. Epoka e Bakrit zgjati nga mijëvjeçari i tretë deri në mijëvjeçarin e dytë p. Ndër aksionet e para të çetës së Bajo Topullit, ishte vrasja e dhespotit të Korçës, Fotit, në fshatin Bravdicë te Guri i Capit, si shenjë hakmarrje për vrasjen e Papa Kristo Negovanit, më 9 Shtator 1906. Në Korçë, banorët përjetuan sërish ankthin e tërmetit. Relievi është fushor-kodrinor në pjesën e qytetit dhe kodrinor-malor në fshatrat e bashkisë. Vithkuqi renditet ndër fshatrat parësorë të Korçës për potencialin turistik. Burime nga drejtoria e shërbimit shëndetësor Korçë bënë me dije se po financohen 4 qëndra të reja shëndetësore në fshatrat Boboshticë, Zvirinë e Sovjan si dhe një në lagjen 10 të qytetit. Qyteti duhej të ndihej i sigurtë. Constructed in 1936, it was the first hydroelectric plant in Albania with an installed capacity of 500 KW. Pulahës për jetëshkrimin e Iljaz Bej Mirahorit nxjerrë nga Enciklopedia turke e Sami Frashërit). VILAT E KORCES - Duration: 52:52. Pjesa e plaçkës së tij u vlerësua në 500. Fshati Arreze (Devoll) - Dokumetar - Duration: 29:25. autor Destinacione, Ekskluzive, Ne sytë e të huajve. Me sa na treguan në Polenë, e ashtu si atje në të gjitha fshatrat e ngjashme me përqindjen mbizotëruese të banorëve të krishterë, (orthodoksë), kur vdes dikush në fshat, ndryshe nga qyteti, nuk është nevoja të lajmërohen të gjithë për varrimin dhe vizitat, sepse fatkeqësia merret vesh shpejt dhe njerëzit vijnë vetë. Një ndër fshatrat turistikë të Korçës është Vithkuqi. Së pari, Pukëvili nuk ka qenë ndonjëherë në qytetin e Korçës, por në fshatrat e saj. Gjendja e veshtire ne te cilen ndodhet tashme shteti Shqipetar, nuk ka aritur dot te mos lejoje karintinimin te plote te disa banoreve ne fshatrat e qytetit te Korces kryesisht ne Njesine Administrative Pojan ne te cilen peshen me te madhe te prishjes se fashes orare e ze fshati Rrembec dhe Orman. Eni bën gabim që na sjell njerëz pa intelekt. 20/05/2017. VIDEO/ Qytetarët izolohen në banesa, arinjtë 'shëtisin' në fshatrat e Korçës. Kështu e mbrojta prodhimin e shita me 40 lekë”, thotë Aureli. Prishtin Emrat e rrugëve; Fshatrat; Telefonat me rëndësi; Lidhjet në web; Galeria; Numri i banorëve. Banorët e fshatrave në Korçë kanë kaluar natën jashtë për shkak të frikës nga tërmetet. Në zhvillimet historike të fundshekullit të 19-të dhe fillimshekullit të 20-të, kur rilindasit shqiptarë luftonin për formimin e kombit, dhe shtetit të lirë e të pavarur shqiptar si dhe në zhvillimet e mëtejshme historike, këto anë u mbushën me luftëtarë nga të gjithë fshatrat e Oparit e krahinave për rreth nga rradhët e të cilëve u shfaqë shumë figura të shquara si. Te bllokuara fshatrat e Korces. Përgjatë muajve të fundit numri i emigranteve që vijnë nga vendet e Lindjes së Mesme në përpjekje për të kaluar kufirin ilegalisht pranë pikës doganore të Kapshticës është rritur ndjeshëm. Gjatë viteve të fundit nuk kanë qenë të paktë mysafirët e ardhur nga vendet fqinje, nga Evropa Perëndimore dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Përgjatë muajve të fundit numri i emigranteve që vijnë nga vendet e Lindjes së Mesme në përpjekje për të kaluar kufirin ilegalisht pranë pikë,Fshatrat,Korçës,'urë,kalimi',për,emigrantët,Banorët:,dhimbsen,kujtojmë,veten,iknim,Greqi. Perandoria osmane nuk I njohu asnjehere shqiptaret si nje komb me vete. Krahas investimeve në infrastrukturë, po investohet kështu edhe me aktivitete kulturore për gjallërimin e jetës së fshatrave. Reshjet e botës gjatë gjithë natës kanë bërë që zonat e larta malore të Korçës, siç janë zona e Ersekës, fshatrat turistike si Dardha dhe Voskopoja, të mbulohen nga bora, e cila ka arritur 5-10 cm. al, Sheqeras, Albania. autor Destinacione, Ekskluzive, Ne sytë e të huajve. Investimet që po zbatohen në rrjetin e ujësjellësve të rinj në fshatrat e Korçës: Shamoll, Malavec, Qatrom dhe Goskova do të sigurojnë më në fund furnizim me sasi të plotë të ujit të pijshëm për çdo abonent. Është themeluar e rritur. Në Polenë, kultivuesit e mollës thonë se kjo situatë nuk u kishte ndodhur më parë. Nga mbrëmja e djeshme mbi 10 lëkundje sizmike janë regjistruar në rajonin e Korçës. Aureli bashkë me gruan e tij tregon se pataten e shiti te fshatrat përreth. al, Sheqeras, Albania. 955, datë 7. Nevoja për zhbllokimin e rrugëve nga borëpastrueset kanë detyruar Shtabin e Emergjencave të kërkojë ndihmën e bashkisë. 3 ballë të shkallës Rihter që goditi zonën e Korçës më 1 qershor, kryeministri Edi Rama u zotua që shtëpitë e shpallura të pabanueshme në fshatrat Flloq dhe Qafëzezë do të rindërtoheshin plotësisht, ndërkohë ato të dëmtuara pjesërisht do të dëmshpërbleheshin nga shteti. Oh Kjo Fush E Korçës, një poezi nga Leo Gjata. Epiqendrat e lëkundjeve sizmike kanë qenë rreth 16 km në juglindje të qytetit. Brunilda Gorovelli Mimoza Paraveli është ajo këngëtare që jep shumë rrallë intervista në media, e ndërsa mund të kërkosh për të, mund të gjesh këngët e shumta që ajo ka kënduar qysh herët. VLADIMIR DINO*/ Ngritja e flamurit kombëtar në Vlorë, më 28 nëntor 1912, Korçën e gjeti të pushtuar nga ushtritë turke të komanduara nga Xhevat Pasha. Tani, kafja Pascalin vjen në treg me tri paketime të ndryshme; me 100gr, 200gr dhe 500gr. Pas lëkundjeve pasditen e të mërkurës, ata thonë se gjenden në panik për atë se çfarë mund t'ju ndodhë. Përgjatë muajve të fundit numri i emigranteve që vijnë nga vendet e Lindjes së Mesme në përpjekje për të kaluar kufirin ilegalisht pranë pikë,Fshatrat,Korçës,'urë,kalimi',për,emigrantët,Banorët:,dhimbsen,kujtojmë,veten,iknim,Greqi. Margaritari me emrin Dardhë. Ashtu siç ne fakt kujdesen pjesa më e madhe e grave dhe vajzave të fshatit Pojan me 5000 banorë por edhe fshatrat e tjerë të kësaj njësie me…. Në kujtimet e tij Eqerem Bej Vlora shkruan se çetat e Spiro Kosturit dhe e Spiro Bellkamenit kanë vrarë Mitropolitin Fotis dhe klerikë të tjerë antishqiptarë. The Vithkuq Hydroelectric Power Station (Albanian: Hidrocentrali i Vithkuqit) is a small hydroelectric power station in Vithkuq, Albania. Përgjatë muajve të fundit numri i emigranteve që vijnë nga vendet e Lindjes së Mesme në përpjekje për të kaluar kufirin ilegalisht pranë pikës doganore të Kapshticës është rritur ndjeshëm. Ndër aksionet e para të çetës së Bajo Topullit, ishte vrasja e dhespotit të Korçës, Fotit, në fshatin Bravdicë te Guri i Capit, si shenjë hakmarrje për vrasjen e Papa Kristo Negovanit, më 9 Shtator 1906. Vithkuqi renditet ndër fshatrat parësorë të Korçës për potencialin turistik. Fshatrat shtrihen kryesisht ne zonat kodrinore e malore. Nga Vepror Hasani Vajzat myslimane e frekuentuan shkollën amerikane të vashave që nga dita e parë e çeljes së saj në Korçë, më 23 tetor 1891. Një defekt në transformatorin e nënstacionit të Korçës ka lënë pa energji disa lagje të qytetit dhe disa fshatra. Eshte e pozicionuar ne zonen jug lindore te Shqiperise, Voskopoja dhe Dardha, fshatrat me te bukur te Korces. Fshatrat e thella të Korçës si Mokrra, Dardhasi dhe Vithkuqi, janë izoluar dhe vijojnë të mos kenë komunikim me qendrat e njësive administrative për shkak të borës së dendur. Gruaja e Çaush Bekos, 45 vjeçe ,e masakruar dhe gjymtuar në shtëpinë e saj. Kompania e Furnizimit me Ujë dhe Kanalizime Korçë Sh. Shumica e fshatrave jane te pozicionuar prane qytetit te Korces, si: Boboshtica, Voskopoja, Dardha, Vithkuq etj. Në rast fryrje të lumit ka ndotje masive. Trashësia e saj ka aritur në disa centimetra në zonat e larta malore të Korçës dhe Pogradecit. Pas vjedhjeve të banesave. Nga mbrëmja e djeshme mbi 10 lëkundje sizmike janë regjistruar në rajonin e Korçës. Fshatrat e Korçës pa ujë - (4 Korrik 1999) Shpërndaje; 09:48 04/07/1999. Cerrar sugerencias. Sipas zyrtarëve. Rreth 150 të rinjtë e mbledhur nga Dibra, Kurbini, Elbasani,. Prishtin Emrat e rrugëve; Fshatrat; Telefonat me rëndësi; Lidhjet në web; Galeria; Numri i banorëve. Teksa flisnin për protestat e opozitës Salianji u shpreh për Ngjelën se s'a të drejtë të ankohet për shkelësit e ligjit pasi edhe ai vetë ka bërë bu rg. Sterjovski ka shërbyer si drejtorit i Ujësjellësit në fshatrat e Korçës, ndërkohë që ka patur dhe postin e nënkryetarit të Komunës së Pustecit. Edhe ekzekutimi i valleve ka diferenca, "ndryshe kërcehet devolliçja, ndryshe gorarçja, ndryshe përplas këmbën në Osman Taka, ndryshe kolonjarët në vallen e Dados" 37. Kollokotroni e ka prejardhjen nga familja Kotroni e Vunoit, e mërguar qysh herët në Greqi; kurse artistja e njohur greke Melina Mërkuri ka pohuar me gojën e vet se e ka prejardhjen nga Piluri, një nga fiset e të cilit janë Mërkurajt. Përgjatë muajve të fundit numri i emigranteve që vijnë nga vendet e Lindjes së Mesme në përpjekje për të kaluar kufirin ilegalisht pranë pikë,Fshatrat,Korçës,'urë,kalimi',për,emigrantët,Banorët:,dhimbsen,kujtojmë,veten,iknim,Greqi. “Shkova fshat më fshat me makinën time. E përgatiti :Fahri Xharra Gjakovë 04. Podgorica in Montenegro, Gorizia, Dolna Gorica in the Pustec municipality, and so on). Leave a comment. Në vitin 1859 Korça numëronte 10. Ata jane te shperndara ne te gjithe rajonin. Nevoja për zhbllokimin e rrugëve nga borëpastrueset kanë detyruar Shtabin e Emergjencave të kërkojë ndihmën e bashkisë. Në lartësinë e 1344 metrave dhe me një peizazh ku karakteristikat e çdo stine pasqyrohen më së miri falë vendndodhjes mes maleve e pyjeve, Dardha është një nga fshatrat turistikë më autentik të Shqipërisë. Pas tërmetit që shkatërroi dhjetëra shtëpi sidomos në fshatrat përreth qytetit, rajoni i Korçës është goditur qindra herë nga lëkundje të një niveli më të ulët. Qytetarët izolohen në banesa/ Arinjtë e murrmë bëjnë 'xhiro' në fshatrat e Korçës, ja ç'po ndodh në juglindje të vendit VIDEO. Eni bën gabim që na sjell njerëz pa intelekt. Last updated Jun 1, 2019. Nga raportimet mësohet se përroi mori me vete 3 makina, si dhe përmbyti disa magazina. Burime nga drejtoria e shërbimit shëndetësor Korçë bënë me dije se po financohen 4 qëndra të reja shëndetësore në fshatrat Boboshticë, Zvirinë e Sovjan si dhe një në lagjen 10 të qytetit. al shqiptaria balkanweb balkanweb. Në Shqipëri dhe Kosovë ka disa fshatra me emra nga më të çuditshmit dhe nuk është për t'u habitur duke parë tranzicionin politik dhe historikun nëpër të cilin kanë kaluar territoret shqiptare. Fshatrat e Korçës 'urë kalimi' për emigrantët, Banorët: Na dhimbsen, kujtojmë veten kur iknim në Greqi - Për lajme të tjera klikoni në www. Kujdesi për të moshuarit e vetmuar në qytet e fshatrat e Korçës vazhdon. Ajo Formohet ceta e pare ne krahinen e Korces. Përfaqësuesit e fshatrave dhe lagjeve të qytetit të Mitrovicës. Kryeministri Edi Rama sot është shpjeguar para socialistëve dhe pse vendi do të shkojë me një një javë vonesë në zgjedhje. Korçë (IPA: [kɔ:ɾtʃ(ə)]; (definite Albanian form: Korça), other names see below) is a city and municipality in southeastern Albania, and the seat of Korçë County. Bërja e pazareve ushqimore apo blerja e barnave për ta krahas shërbimeve të tjera, prej fillimit të kësaj situate nuk janë ndalur asnjë ditë falë përkujdesjes së treguar nga grupet e patronazhistëve dhe vullnetarëve. Xhamia përfundoi në vitin 1496 dhe po në këtë vit sulltan Bajaziti II, me kërkesë të Iljaz Bej Mirahorit, nxjerr dekretin sipas të cilit: “Dy fshatrat Panarit e Treskë, pronë personale e tij të shkëmbehen me fshatin Peskopje, në vartësi të Korçës, që ka dy pjesë…edhe unë ia dhuroj të lartpërmëndurit, të dy pjesët. Korçë - Një gjë është e vërtetë, janë të paktë ata që kanë pasur fatin të shihnin dhe të lexonin kronikat e vitit 1900. Banorët e fshatit Panarit në zonën e Vithkuqit kanë dhënë alarmin "SOS" se janë të izoluar prej dy ditësh për shkak të bllokimit të rrugës. Programi “Fshatrat e Shqipërisë” vë në dukje zhvillimin e fshatit, ekonominë rurale, investimet në infrastukturë apo akomodimin nëpër bujtina të turistëve. Në Shqipëri dhe Kosovë ka disa fshatra me emra nga më të çuditshmit dhe nuk është për t'u habitur duke parë tranzicionin politik dhe historikun nëpër të cilin kanë kaluar territoret shqiptare. 2 ballë të cilat e kishin epiqendrën 3 kilometra larg fshatit Miras që ndodhet 11 kilometra në juglindje të Korçës. Nga mbrëmja e djeshme mbi 10 lëkundje sizmike janë regjistruar në rajonin e Korçës. Reshjet e botës gjatë gjithë natës kanë bërë që zonat e larta malore të Korçës, siç janë zona e Ersekës, fshatrat turistike si Dardha dhe Voskopoja, të mbulohen nga bora, e cila ka arritur 5-10 cm. Fshatrat e Korçës ‘urë kalimi’ për emigrantët, Banorët: Kujtojmë veten kur iknim në Greqi 5 Mars ,2020 Pse Prespa e Vogël po kthehet në një kënetë. Scribd es red social de lectura y publicación más importante del mundo. Koha më e përshtatshme për të ardhur. As nuk e ngrini, por as nuk e ulni dot Dardhën, si në vlerat e saj, po ashtu dhe në ndihmën e madhe që i ka dhënë Shqipërisë me djemtë e vajzat e dala prej saj. bionews - 07/10/2017. See also List of power stations in. "Të madhuarit e Korçësë u-nis që më ditë të Koxha Mir'ahorit, i cili ardh e bëri atë, qëndrë qeverije, edhe ca nga ca në pakë vjet, ay fshat i vogëlë q'ish ndënjurë (banuar) vetëmë prej ca bujq, u-bë si e shohim sot qytet i madh e i bukurë; detyrë të madhe ka Korça në Koxha Mir'ahori (për mirnjohjen e tij), se ay ardh e bëri atë kërthizën' e gjithë. Mediat ndërkombëtare si "Reuters", "Asociatedd Press", "Uashington Post" etj kanë raportuar për lëkundjet sizmike që janë shënuar në qarkun e Korçës, në Shqipëri. Ndërtimi i shëtitores "Shën Gjergji", nxiti ndërtimin e banesave nga krahu i rrugës që ndodhej kisha e Shën Gjergjit", (sot biblioteka "Thimi Mitko). Leave a Comment Cancel reply. Ndërsa zëvendësministri i Brendshëm, Petro Koçi, inspektoi punimet për rindërtimin e banesave dhe tha se banorët e dëmtuar nga tërmeti do […]. Banorët e rinj që vinin në fshatin Peskopje nuk ishin vetëm nga Mborja por dhe nga fshatrat e tjera përreth Drenova, Bulgareci, Boboshtica,Voskopi dhe sidomos nga fshati Barç, banorët e shpërngulur të të cilit ishin aq shumë sa krijuan lagjen e tyre me emrin e fshatit nga erdhën lagja "Barç",. Kjo situatë i ka dëshpëruar fermerët e këtyre fshatrave, të cilët shprehen se gjithë investimi i tyre shkoi dëm në 20 minuta. c) Magazina e banesa u plaçkitën në shumë lokalitete. 76 Çelësi i Korçës / your key to Korça pemë frutorë, por sidomos me lule. Fshatrat shqiptarë që befasojnë me emrat e tyre. Jetët tona i shpëton mbikalimi Për të gjitha arsyet e mësipërme, banorët e fshatit Drithas dhe të Libonikut, si dhe fshatrat e tjera të fushës së Maliqit, kërkojnë ngritjen e një mbikalimi, të një nënkalimi apo qoftë edhe të një rrethrrotullimi pasi bij të tyre po humbasin jetën duke kaluar në këtë. Në akset rrugore Korçë-Dardhë, Qafa e Qarrit, dhe Qafa e Liqenasit qarkullimi i automjeteve bëhët me zinxhirë, ndërsa akset Korçë-Kapshticë-Qafë Thanë janë të hapura. 7 Dhjetor ,2019 Fshatrat e Korces 0 Shkruan: Aleksander HASANAS materiale të neolitit të hershëm në Vashtmi të Korcës. Sipas të dhënave, këtë mëngjes nuk paraqiten probleme. Fjalor Italisht Shqip. Nevoja për zhbllokimin e rrugëve nga borëpastrueset kanë detyruar Shtabin e Emergjencave të kërkojë ndihmën e bashkisë. Sazet e Përmetit hapin paradën madhështore të Terra Madre Salone del Gusto 2016 - Torino, Itali - Duration: 9:51. Roland Luli, një i dënuar me burgim të përjetshëm në Greqi për vjedhje me armë dhe Mirel Fasho, rezultojnë të jenë drejtuesit e grupit kriminal të përbërë nga 8 persona në Korçë. Scribd es red social de lectura y publicación más importante del mundo. "Ik vidh misra, s'jë në fshatrat e Korçës këtu", Ngjela përplaset me Salianjin, i drejtohet Enit: S'mund të ftosh të pashkollë Politike Teksa flisnin për protestat e opozitës Salianji u shpreh për Ngjelën se s'a të drejtë të ankohet për shkelësit e ligjit pasi edhe ai vetë ka bërë burg. Fshatrat malorë turistikë, Thethi dhe Valbona, në Shqipërinë e Veriut, Shëngjergji dhe Pëllumbasi në malin e Dajtit, fshatrat bregdetarë Dhërmiu dhe Vunoi në Rivierën Shqiptare dhe Lini dhe Tushemishti në pjesën shqiptare të liqenit të Ohrit, në juglindje të vendit, janë ndërmjet 100 fshatrave të përzgjedhur si pjesë e projektit të integruar të zhvillimit rural, që. Mbart deri në ditët tona histori e tradita të veçanta, ka natyrën e njerëzit që të afrojnë prehje dhe argëtim. [Gorë-Mokra] përfshin 110 fshatra pa llogaritur këtu fshatrat e vogla. Kakaçi, Verçuni, Shqitasi, I ngjasojnë një ishulli të izoluar. fushëgropa e Korçës udhëhiqej nga një dinasti e Mbretërisë ilire, ndërkohë pas vitit 650 u udhëhoq. 10000 Prishtinë, Kosov. Fshatrat e Korçës ‘urë kalimi’ për emigrantët, Banorët: Kujtojmë veten kur iknim në Greqi 5 Mars ,2020 Pse Prespa e Vogël po kthehet në një kënetë. Rikthehet bora, izolohen fshatrat e Korçës Bora e rënë gjatë natës ka sjell shumë probleme në qarkullimin e mjetëve në akset rrugore. Nga raportimet mësohet se përroi mori me vete 3 makina, si dhe përmbyti disa magazina. Është themeluar e rritur. Sipas të dhënave, këtë mëngjes nuk paraqiten probleme përsa i përket qarkullimit të automjeteve. 31/03/2017 10:36 AM 0 komente. Një ndër fshatrat turistikë të Korçës është Vithkuqi. "Të mos njohësh ato që kanë ndodhur para se të lindje ti është si të mbetesh gjithë jetën kalama" - Ciceroni Në vitin 1496, në fshatin Peskopje, që ishte në mvartësi të Korçës, përfundoi së ndërtuari Xhamia e Madhe, sot ndërtesa më e vjetër e qytetit të Korçës. Në takim u prezantua puna gjatë vitit 2016, duke Më shumë; 7 Qershor, 2016. historia e krijimit te korces si qytet. Në kujtimet e tij Eqerem Bej Vlora shkruan se çetat e Spiro Kosturit dhe e Spiro Bellkamenit vrasin Mitropolitin Fotis e klerik të tjerë antishqiptar. Reshjet e dëborës kanë shkaktuar probleme në fshatrat malore të juglindjes, kurse në jug, lumi Vjosë ka përmbytur qindra hektarë tokë. Pa energji elektrike ka mbetur edhe Voskopoja, Vithkuqi, Voskopi dhe fshatrat e fushës së Korçës. Top Channel Albania 97,432 views. Nje foto qe po qarkullon ne rrjetet sociale, shihet pamja fantastike qe ofron nje fshat shume kilometra afer Korces. Është për të theksuar këtu se, vite më parë, në fshatin Opar ekspedita e Institutit të Historisë. Fshatrat jane vendbanimet kryesore ne trevat shqiptare. Me sa na treguan në Polenë, e ashtu si atje në të gjitha fshatrat e ngjashme me përqindjen mbizotëruese të banorëve të krishterë, (orthodoksë), kur vdes dikush në fshat, ndryshe nga qyteti, nuk është nevoja të lajmërohen të gjithë për varrimin dhe vizitat, sepse fatkeqësia merret vesh shpejt dhe njerëzit vijnë vetë. Top Channel Albania 25,919 views. Ajo ishte nje nga kandidaturat e Partise Socialiste per Deputete e Qarkut Korce ne ne zgjedhjet e vitit 2013. E hapur qysh herët me botën, drejt perëndimit (shumë korçarë emigruan herët ne Amerikë, por edhe shumë atdhetarë e intelektualë më herët, në Turiqi e Ballkan), Korça është një qytet i qeshur e plot jetë, që të fton në çdo stinë të vizitosh rrugët e saj karakteristike, të mësosh për kulturën dhe historinë e saj, të kuptosh pse shumë atdhetarë që sot mbushin. Fshatrat e Korçës pa ujë - (4 Korrik 1999) Shpërndaje; 09:48 04/07/1999. Informacione mbi qytetin Historia Themeluesi i qytetit të Korçës është Iljas Mirahori. Mirëpo edhe sot pas 30 vitesh demokraci, fshatrat e Maliqit nuk kanë udhë: pa udhë është Kakaçi, Verçuni, Shqitasi, Berasi, Kolaneci e shumë fshatra të tjerë, të cilat nuk lidhen dot as më Maliqin, as me Qendrën Shëndetësore të Pirgut dhe as me Pogradecin. ISO 3166-2-Code është AL-06. Bërja e pazareve ushqimore apo blerja e barnave për ta krahas shërbimeve të tjera, prej fillimit të kësaj situate nuk janë ndalur asnjë ditë falë përkujdesjes së treguar nga grupet e patronazhistëve dhe vullnetarëve. Ana Verushi eshte Kryetare e Keshillit te Qarkut, Korce qe prej 23 Shtator 2015. facebook KORÇË- Mëngjesin e 5 dhjetorit 1912, sipas kalendarit allafrënga, ose më 18 dhjetor, sipas kalendarit allaturka, u përhap një lajm i frikshëm: ushtritë greke kishin hyrë në Devoll dhe po vinin drejt Korçës. Studiuesi dhe shkrimtari grek, Tasos Kondojanidhis, shkruan se Mitropolitin e Korçës, Fotin e vrau Spiro Kosturi. Përfaqësuesit e fshatrave dhe lagjeve të qytetit të Mitrovicës. Republika e Kosoves. Trashësia e saj ka aritur në disa centimetra në zonat e larta malore të Korçës dhe Pogradecit. Megjithëse e shkruar në vitin 1510, nga Gjon Muzaka, i emigruar në Itali mbas pushtimit turk të Shqipërisë, ai duke folur për parardhësin e tij, princin Andrea Muzaka, që arriti titullin e lartë Sebastokrator në vitin 1280-1281, duke përmenduar pronat që zotëronte ky princ shkruan: "Gjithashtu zotëroi dhe sundoi qytetin e Korçës deri në fshatin e quajtur Savojan, ku. Eshte e pozicionuar ne zonen jug lindore te Shqiperise, Voskopoja dhe Dardha, fshatrat me te bukur te Korces. Fshatrat e Komunës së Mitrovicës janë këto:. Ndërsa njerëzit vijojnë të rrinë mbyllur, dy arinj të murrmë u shfaqën sot në zonën e mbrojtur "Guri i Nikës" Pogradec. 76 Çelësi i Korçës / your key to Korça pemë frutorë, por sidomos me lule. 8 fshatra malorë në qarkun e Korçës izolohen fshati që dha shumë dhe s'mori asgjë - Fshatrat e Shqipërisë Top Channel Albania 63,713 views. Ilias Soukallaris 33,733 views. 10000 Prishtinë, Kosov. Dega lokale e PD të Korçës,e shqetësuar për dramën,që ka mbërthyer familjet e pastreha në Floq,denoncon me forcë çdo zvarritje burokratike apo më keq akoma ,korruptive të proçesit të rindërtimit të shtëpive,të cilat do ishin shmangur sigurisht,nëse qeveria,do të kishte shpallur gjendjen e emergjencës,ashtu si ne kërkuam ,qysh në krye të herës!. Last updated Jun 1, 2019. 12/01/2020. Kjo është Floreta Zaçe, banore e fshatit Pojan, e cila ka një jetë të tërë që merret dhe kujdeset për trëndafilat e oborrit në banesën e saj. Ajo ishte nje nga kandidaturat e Partise Socialiste per Deputete e Qarkut Korce ne ne zgjedhjet e vitit 2013. Nga përmbytjet u prek edhe fshati Goskovë në Korçë, ku si pasojë e reshjeve, përroi doli nga shtrati. A janë me mend në kokë këta që më kërkojnë t'u projektoj në vendin e tyre të varfër, projekte kushtonjëse, vlera e të cilave, do zinte vend ku e ku më mirë tek fshatrat rreth e përqark qendrës që më kërkojnë t'u ndryshoj, fshatra të cilat janë pa ujë të pijshëm, me menaxhim të keq të pyjeve, me mosmenaxhim të mbetjeve urbane, me padisiplinim të ujërave të. Fushegropa e Korces dhe kodrat qe e rrethojne ate, Fushe-Kosova, Rafshi i Dukagjinit, Zona per rreth liqenit te Shkodres, Ulqinit dhe Tivarit ne Mal te Zi, zona e Dibres, Struga dhe Tetova ne Maqedoni, gjithe zona Janine-Igumenice ne Greqi etj. Këtë aktivitet e ka pasqyruar edhe në rrjetet sociale ku përveç fotove të postuara nuk ka munguar edhe një mbishkrim për to. Po të llogarisësh në të gjitha fshatrat e Korçës që dallohen për patate, qepë e mollë, janë hedhur me tonelata. Megjithëse e shkruar në vitin 1510, nga Gjon Muzaka, i emigruar në Itali mbas pushtimit turk të Shqipërisë, ai duke folur për parardhësin e tij, princin Andrea Muzaka, që arriti titullin e lartë Sebastokrator në vitin 1280-1281, duke përmenduar pronat që zotëronte ky princ shkruan: "Gjithashtu zotëroi dhe sundoi qytetin e Korçës deri në fshatin e quajtur Savojan, ku. Një tërmet i fortë regjistrua mëngjesin e sotëm në juglindje të vendit. [Gorë-Mokra] përfshin 110 fshatra pa llogaritur këtu fshatrat e vogla. Së pari, Pukëvili nuk ka qenë ndonjëherë në qytetin e Korçës, por në fshatrat e saj. Posted in: Uncategorized. Një vit pas marrjes së mandatit në krye të bashkisë së Korçë, BIRN Albania intervistoi kryetarin e Bashkisë Z. Kollokotroni e ka prejardhjen nga familja Kotroni e Vunoit, e mërguar qysh herët në Greqi; kurse artistja e njohur greke Melina Mërkuri ka pohuar me gojën e vet se e ka prejardhjen nga Piluri, një nga fiset e të cilit janë Mërkurajt. 3 ballë të shkallës Rihter që goditi zonën e Korçës më 1 qershor, kryeministri Edi Rama u zotua që shtëpitë e shpallura të pabanueshme në fshatrat Flloq dhe Qafëzezë do të rindërtoheshin plotësisht, ndërkohë ato të dëmtuara pjesërisht do të dëmshpërbleheshin nga shteti. Sotiraq Filo: Modelin e ndryshimit të Korçës duam ta shtrijmë në të gjitha njësitë. Iliaz bej Mirahori, themeluesi i Korçës, më se 500 vjet më parë 15/03/2007 "Detyrë të madhe ka Korça ndaj Khoxha Mirahorit, se ay ardhi dhe e bëri atë kërthizën e gjithë fshatrave. Sheshi i grumbullimit në Bilisht i vendosur direkt në bregun e lumit Devoll, bën që kullimet dhe mbetjet e tjera të rrëshqasin direkt në lumë. Treva e Kolonjës dhe fshatrat e saj janë të ngarkuara me ngjarje e emra të shënuar ndaj dhe shpesh përmenden në histori me emrat e përfaqësueve të tyre si Poda e Zylyftarit, Postenani i Jani Vretos, Vithkuqi i Naum Veqilharxhit, Gërmenji i Themistëkliut, Luarasi i Petro Ninit, Butka e Saliut, Prodani i Zalos, Qyteza e paraardhesve të Fan Nolit apo Perasi i Qiriazëve. Hajduti jetonte në Durrës, por shkonte për të vjedhur në fshatrat prej nga kishte ardhur. Podgorica in Montenegro, Gorizia, Dolna Gorica in the Pustec municipality, and so on). Debati: Salianji: Në 2011 katër janë pak 400 duheshin vrarë. Pas fotove provokative të publikuara për "Sports Illustrated", tenistja kanadeze u shfaq në rrjetet sociale me një tjetër foto: atë me John Goerhke, tifozin fatlum të "New England Patriots", që fitoi bastin me Bouchard. Toka vijon të lëkundet herë pas here në zonën e Korçës si pasojë e nëntërmeteve që kanë rënë pasditen dhe mbrëmjen e djeshme. Faqet në kategorinë "Fshatra në Rrethin e Korçës" Kjo kategori ka 137 faqe nga 137 gjithësej. Mediat e huaja shkruajnë për tërmetin në Korcë: U lëkund qyteti e fshatrat. Reshjet kanë qënë më të dendura në fshatrat e Dardhës, Voskopojës, Vithkuqit dhe atyre të zonës së Mokrës në Pogradec. Scribd es red social de lectura y publicación más importante del mundo. 2 Tregjet turistike ekzistuese dhe potenciale që vizitojnë qarkun e Korçës 164 5. Të paktën 12 tërmete të lehtë janë regjistruar gjatë orëve të fundit në zonën e Korçës, ndërkohë që epiqendrat kanë qenë fshatrat Vithkuq, Dardhë dhe Floq. es Change Language Cambiar idioma. Me sa na treguan në Polenë, e ashtu si atje në të gjitha fshatrat e ngjashme me përqindjen mbizotëruese të banorëve të krishterë, (orthodoksë), kur vdes dikush në fshat, ndryshe nga qyteti, nuk është nevoja të lajmërohen të gjithë për varrimin dhe vizitat, sepse fatkeqësia merret vesh shpejt dhe njerëzit vijnë vetë. "Moratoriumi" nuk po zbatohet, në fshatrat e Korçës pyjet priten pa kriter. Korçë (IPA: [kɔ:ɾtʃ(ə)]; (definite Albanian form: Korça), other names see below) is a city and municipality in southeastern Albania, and the seat of Korçë County. Qarku i Korçës kufizohet në verilindje dhe në lindje me Maqedoninë, në jug me Greqinë. ?Çdo banor i qarkut të Korçës dhe në pikën më të largët duhet të gëzojë shërbimin. Si te Rishfaq Dokumentat e Fshehura nga Virusi tek Usb Flash Drive. Fshatrat e Korçës 'urë kalimi' për emigrantët, Banorët: Na dhimbsen, kujtojmë veten kur iknim në Greqi - Për lajme të tjera klikoni në www. E kam goditur pushtetin komunist dhe nuk kam kërkuar pafajësi", tha Ngjela. U tregova i zgjuar se kur u bë shumë ftohtë, unë i kisha mbuluar patatet me dhe’ dhe copa, ndërsa fshatarët e tjerë vetëm me rroba dhe ua zuri ngrica. Në këtë fshat, me ndërtimin e urës ne po japim mundësi që banorët jo vetëm të komunikojne me fshatrat fqinjë, por që zona të jenë me e arritshme nga turistët vendas dhe të huaj". Fshatrat jane vendbanimet kryesore ne trevat shqiptare.